1931 yılında Tunceli'nin Pülümür ilçesinde (İlçe o zaman Erzincan'a bağlıydı) doğmuş Türk şair. Gerçek adı Cemalettin Seber olan şair 9 ocak 1990 tarihinde vefat etmiştir. Şairin deneme ve eleştiri tarzında eserleri ve çeviri yazıları bulunmaktadır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler fakültesi mezunu olan Cemal Süreya, Maliye bakanlığı ve Darphane'de müfettişlik gibi önemli bürokratik görevlerde bulunmuştur.

Ağustos 1960'tan itibaren yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini Haziran 1966- Mayıs 1970 arası 47, 1980-1981 arası iki sayı daha çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yazko Somut, 2000'e doğru gibi yayın organlarında şiir ve yazılarını yayımladı.

İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılan Cemal Süreya'nın ilk şiiri "Şarkısı Beyaz" Mülkiye dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu. 1997'de de Cemal Süreya arşivi yayımlandı.

Şiirleri
Üvercinka (1958)
Göçebe (1965)
Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)
Sevda Sözleri (1984, Üvercinka, Göçebe,Beni Öp Sonra Doğur Beni, Uçurumda Açan-1984- ile birlikte)
Güz Bitigi (1988)
Sıcak Nal (1988)
Sevda Sözleri (1990, 1995, tüm şiirleri)
Korkarak Vinç

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, biliyorum sana giden bütün yollar kapalı şiiri, cemal süreya asıl mesleği nedir, cemal süreya eserleri, cemal süreya hakkında kısa bilgi, cemal süreya kimdir, cemal süreya kitapları, cemal süreya nasıl öldü, cemal süreya ne zaman öldü, cemal süreya nerelidir, cemal süreya şiir uslubu, cemal süreya şiirleri, cemal süreya siyasi fikirleri, cumhuriyet dönemi şairleri, edebiyatta ikinci yeni akımı, ikinci yeni şairleri kimlerdir, şairlerin asıl meslekleri