Çavdar Tarlasında Çocuklar ya da başka adıyla Gönülçelen (The Catcher In The Rye) J.D. Salinger'in 1941'de yazdığı bir romandır. Hikayesindeki ahlak dışı konuşmalar ve cinsellik yüzünden kitap ABD'de bir süre yasaklı kitaplar kategorisindeydi. Romanın Olay örgüsü (plot) kısaca şöyledir:

Holden Caufield, derslerindeki başarısızlık yüzünden okuldan atılan liseli bir ergendir. Pencey adlı yatılı okulda okuyan Holden, okuldan atılmadan önce ailesine cristmas tatili için eve çarşamba günü döneceğini söylediğinden ve cuma günü okuldan atıldığı için çarşambaya kadar eve dönmek istememektir. böylece, ailesinin oturduğu new york'a kadar gelir ama eve gitmez, sokaklarda dolaşır, bir otelde kalır.

Bu bir kaç günlük süreyi değişik insanlarla tanışarak ve bir takım zihinsel gel-gitler yaşayarak geçirir. Bu süre içinde tanıdığı insanlarla, daha önce okulda tanıştıkları arasında çeşitli bağlantılar, benzerlikler zıtlıklar bulur ve zihninde durmadan bu ilişkileri irdeler. Fakat Çarşamba gününe kadar ortalıkta dolaşmaya dayanamaz ve eve gizlice girerek çok sevdiği küçük kız kardeşiyle muhabbet eder.

Holden eve dönmeyerek uzaklara gitmeye kafayı koysa da küçük kız kardeşi Phobe'nin ısrarıyla evde kalmak zorunda kalır, fakat hastalanır ve psikolojik destek almaya başlar.

Holden, aldığı beş dersin dördünden sınıfta kalarak akademik olarak başarısız bir çocuk olsa da analitik düşünce yapısıyla ve iyi niyetli davranış biçimleriyle aslında bir çok yetişkinden daha olgun bir kişiliğe sahiptir.

Küçük kız kardeşinin büyüyünce ne olmak isterdin sorusuna, Çavdar tarlasında oynayan çocukların tarla dışına çıkıp uçurumdan düşmelerini engelleyen bir bekçi olmak isterdim diye cevaplar. Kitap ismini bu hayali meslekten alır.

Anahtar Kelimeler: edebiyat, çavdar tarlasında çocuklar eleştiriler, çavdar tarlasında çocuklar kısa özet, çavdar tarlasında çocuklar olay örgüsü, çavdar tarlasında çocuklar yorumlar, gönülçelen özet kısa, j.d. salinger biyografi, j.d. salinger eserleri, j.d. salinger kimdir, varoluşçu edebiyat nedir, varoluşçu romanlar