Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin’in bir romanıdır. Dizi olarak ise Çalıkuşu ilk kez Osman Seden tarafından 1986 yılında TRT kanalında 20 Nisan 1986 ile 1 Haziran 1986 tarihleri arasında her Pazar ekrana gelmiştir. Toplam 7 bölüm oynatılmıştır. Yeni haliyle şimdilerde kanal D ekranlarında boy gösteren uyarlama dizi hakkında kısa bilgiler verelim:

Yoğun ilgi görerek büyük başarı kazanan dizi, 1990'lı yılların başında Rusya'da ve Türk cumhuriyetlerinde gösterildiğinde çok büyük ilgi toplamıştır. Diziye ait müzikler Esin Engin’e ait olup en az dizi kadar sevilmiş veher biri klasik haline gelmiştir. 1966 yılında ise Türkan Şoray Çalıkuşu filminde oynamış olup yönetmeni yine Osman Seden’dir.

Şimdi de Kanal D ekranında her Salı günü başrollerini Burak Özçivit ile Fahriye Evcen'in paylaştıkları Çalıkuşu dizisi saat 20:00’da yayınlanırken, 7 Ocak Salı gününden itibaren, yeni bölümleri ile artık saat 22.00’de ekrana gelecek.

Çalıkuşu Dizisi Konusu:

Dizide, Feride küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Feride'nin babası Subaydır ve çok fazla kızı ile ilgilenemez ona teyzesi bakmaktadır. Feride çocukluğunda çok hareketli bir çocuktur ve sürekli olarak ağaçlardan inmeyen birisi olduğu için herkes ona Çalıkuşu ismini koyar. Kamuran ise Feride'nin teyzesinin oğludur. Feride ile Kamuran birbirine aşık olur. Daha sonra Feride ile Kamuran'ın başka bir kadın yüzünden arası açılır ve Feride evden kaçıp Anadolu'da öğretmenliğe başlar.

Çalıkuşu Dizisi Oyuncuları:

Burak Özçivit (Kamuran)
Fahriye Evcen (Feride)
Mehmet Özgür (Seyfettin)
Elif İskender (Besime)
Beğüm Kütük (Neriman)
Deniz Celiloğlu (Selim)
Ebru Helvacıoğlu (Necmiye)
Pınar Çağlar Gençtürk (Münevver)
Alptekin Serdengeçti (Levent)
Güneş Hayat (Gülmisal Kalfa)
Hülya Gülşen Irmak (Dilber Kalfa)
Elif Sümbül (Sütlü Nuriye)
Su Kutlu (Mişel)
Ege Kökenli (Mari)
Aslı İçözü (Sör Aleksi)
Makbule Meyzinoğlu (Sör Matild)
Ferhan Şensoy (Kristiyan Valez)
Aliye Mutlu (Katina)
Serkan Bilgi (Çarşaf Maruf)
Esra Kılıç (Felike)
Nesli Yılmaz (Nebibe)
Sahra Verer (Nadide)
Nurcan Şirin (Muzaffer)
Erol Aydın (Arabacı Cumali)
Zuhal Yunga ( Sör Süperiyör)

Anahtar Kelimeler: dizi-film, burak özçivit boyu kaç, Burak Özçivit kimdir kısaca, burak özçivit nerelidir, burak özçivit sevgilisi var mı, Çalıkuşu dizisi ne anlatıyor, Çalıkuşu dizisi Oyuncuları kim, Çalıkuşu ne zaman yayınlanyor, Çalıkuşu romanı özet kısa, Çalıkuşu saat kaçta, Fahriye Evcen nerelidir, fahriye evcen sevgilisi var mı, Reşat Nuri Güntekin Eserleri