Said Nursî 1878 yılında Bitlis'in Hizan ilçesinin Nurs köyünde doğmuş ve 1960 yılında Şanlıurfa'da vefat etmiştir. Kürt kökenli Türk, İslam alimi ve tefsir yazarı. Risale-i Nur Külliyatı'nın yazarı ve Nur Cemaati'nin ilk lideri olarak ünlüdür. Yaşadığı dönemin İslam uleması tarafından 15 yaşındayken verilen ve zamanın en iyisi anlamına gelen Bediüzzaman lakabı zamanla ismiyle birlikte anılmıştır.

Said Nursî, 31 Mart İsyanı sonrasında tutuklandı, yargılandı ve suçsuz bulunarak serbest bırakıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün ricası üzerine Ankara'ya giderek kendisiyle görüştü ve bir süre Ankara'da ikamet etti. Daha sonra Van'a yerleşti. Şeyh Said'e isyan etmemesini telkin etmesine rağmen Şeyh Said İsyanı sonrasında takibe alındı ve Barla'ya sürgün edildi.

Daha sonra da Burdur, Isparta, Kastamonu ve Emirdağ'da yazdığı bazı kitaplar sebebiyle sürgün edildi. Kitaplarından dolayı yargılandığı dönemlerde aylarca Eskişehir, Denizli, Afyon hapishanelerinde tutuklu kaldı ancak beraat etti.

23 Mart 1960'da Şanlıurfa’da vefat etti. Urfa'daki Halil-ur Rahman Dergahı'na defnedildi. Ancak 12 Temmuz 1960'da 27 Mayıs Darbesi hükümetinin emriyle mezarı yıktırıldı ve açıklanmayan bir yere nakledildi.

Nur Cemaati, Said Nursî'nin Risale-i Nur eserlerini ve bunlarda anlatılan dini fikirleri duyurmayı görev bilirler.

Said Nursi'nin hayatı; 2010 yılında Hür Adam ve 2011 yılında çekilen animasyon filmi Allah'ın Sadık Kulu gibi filmlere konu olmuştur.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, atatürk said nursi ile ne konuştu, bediüzzaman anlamı nedir, bediüzzaman manası ne, bediüzzaman ne demektir, said nursi atatürke söylediği söz, said nursi filmleri izle, said nursi kimdir hayatı özet, said nursi kimdir kısaca, said nursi kitapları nelerdir, said nursi kürt müdür, said nursi mehdi midir, said nursi mezarı nerededir, said nursi ne zaman öldü, said nursi nerede ölmüştür, said nursi türk müdür, sait nursi talebeleri kimlerdir