bebeklerde ateşVücut ısısının normalin üstüne çıkması durumuna "ateş" denmektedir. Bir yetişkinin vücut ısısı 36°C - 37°C arasında değişir. Bebeklerde ise normal vücut ısısı 38°C'ye kadar çıkabilir. Bebeklerde ateş yükselmesi genelde normal kabul edilmekle birlikte ebeveynler bu konuda çoğu zaman panik yapmakta ve çeşitli müdahelede bulunmaktadır.

Bebeklerde makattan alınan vücut ısısı en çok 38 C olmalı. Ağızdan alındığında ise 37.5 C, koltuk altı ve kasık ölçümü 37 C olmalıdır. Cam veya dijital dereceler de ise sonuç alınması için 3 dakika tutularak ateş ölçülmelidir.Anında sonuç veren Alından ölçüm yapan dijtal derecelerdir. Ateş bir hastalık değil, hastalık belirtisi olduğu unutulmamalıdır.

Viral üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, zatüre, menenjit, eklem iltihabı, derin doku absesi ve ishal gibi çeşitli enfeksiyon mikropları vücutta ateşi yükseltmektedir.Ayrıca bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde de ara ara ateşin yükseldiği gözlemlenmektedir.

En iyi bebeklerde yapılan ateş ölçümü ilk iki yıl makattan ölçülür.

Günümüzde , ateşin vücudu tehdit eden mikropları ortadan kaldırmaya yönelik bir savunma yaptığı, bu nedenle korkulması gereken bir hastalık olarak değil vücudun geliştirdiği bir savunma aracı olarak görülmektedir. Bebeklerde ateş 39 dereceyi geçmedikten sonra ve çocuk keyifli ise ilaç verilmemesi gerektiğini birçok uzman söylemektedir.

Çocuğun ateşi çıktıktan sonra yapılması gerekenler; üzerini hafif giydirmeli, ılık duş aldırılmalı,soğuk su presi uygulanmalı. En son olarak ateş düşürücü verilebilinir. Bol sıvı tüketimi sağlanmalı. Oda sıcaklığı 20-21 dereceyi aşmamalı.

Ateşin, bebeklerde ve çocuklarda tehlikeli olduğu durumlar vardır.Bunlardan bazıları şunlardır;

• Bebeğinizin ensesi sertse ve başının göğsüne doğru eğilmesine direnç gösteriyorsa
• Çocuk daha önce ateşli havale geçirmişse
• Ateş düşürücü ilaçlara yanıt yoksa
• Bebeğin davranışında aşırı huysuzluk, ışığa duyarlılık, uykusuzluk, iştahsızlık, şiddetli ağlamalar gibi dikkat çekici değişiklikler varsa
• Önceleri hafif seyreden ateş ani yükselme gösterirse
• Makattan ölçülen ateş 39°C'nin üzerinde ise

Unutulmamalıdır ki kontrol altına alınamayan yüksek ateş, bebeklik döneminde beyin hücrelerine zarar verebilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Anahtar Kelimeler: sağlık, ateş düşürücüler, ateş neden olur, ateş nedir, ateşli havale, bebeğim hasta, bebeğimin ateşi düşmüyor, bebeğimin ateşi yükseldi, bebek hastalıkları, bebeklerde aşı sonrası ateş, bebeklerde ateş kaç olmalı, bebeklerde diş çıkarma ateş, bebeklerde ishal, bebeklerde normal ateş, diş çıkarma, doğal ateş düşürücüler, eyvah bebeğim ateşlendi