bebekler balıklarEbeveynler için bebekler ek gıdaya başladıklarında bolca vitamin ve protein içeren balık yedirmek çok önemlidir.Peki bebekler hangi balıkları kaç aylıkken tüketmelidir?Acaba bebekler katı besinlere geçtikten sonra hemen balık yiyebilir mi? Hangi balıklar bebeğim için güvenlidir? gibi soruları anne babalar kendilerine sık sık sorarlar.

Uzmanlara göre;ilk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra katı gıdalara yavaş yavaş geçilmelidir.Eğer bebekte herhangi bir alerjik durum yoksa katı gıdalarla birlikte mevsime uygun balık türleri yavaş yavaş verilebilinir. Çünkü; balık bebek için omega3 içermektedir. Omega-3 yağ asitleri bebeklerin beyin gelimi için oldukça faydalıdır. Balık ayrıca demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum açısından da zengindir. Bu mineraller de bebeğin geliminde oldukça faydalıdır.

Fakat birçok uzmana göre de bir yaşından önce balık yedirilmesi uygun değildir.
Bazı balık türleri civa içerebilir. Yüksek miktarda civa içeren balıklar bebeklerde çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.Bunlar;köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru ve kiremit balığıdır.

Bebeklere balık yedirirken; taze, iyi pişmiş, kılçıkları temizlenmiş olmalıdır. Çiğ veya az pişmiş balık bebeğe kesinlikle yedirilmemelidir.
Bebekler için uygun balıklar; Pisi , mezgit, morina, somon ve dil balığıdır.Bu balıkları haşlama veya fırında pişirilerek yedirilebilir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, bebeğim katı besinlere geçtikten sonra hemen balık yiyebilir mi, bebeğim ne zaman balık yemeye başlar, bebek beslenmesi, bebekler için balık, bebekler ne zaman balık yiyebilir, civa içeren balıklar, hangi balıklar bebeğim için güvenlidir, hangi balıkları bebekler yiyebilir