Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balık tüketimi beklenenden daha az olmaktadır. Balığın insan vücuduna faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle; koroner kalp rahatsızlıklarında balık yiyenlerin yakalanma riskinin %30 azaldığı, haftada en az bir defa balık yiyenlerin ise ayda bir defadan az yiyenlere göre kalp krizi riskinin %50 azaldığı ortaya konulmuş durumda. Balıkla ilgili bilinmesi gereken önemli konular:

Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin yanında mineraller bakımından da zengin olan balıklar çinko, selenyum, iyot gibi vücudumuz için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri de barındırmaktadırlar.

Bayat balığın dış yüzeyi, gözleri ve solungaçları mat ve renksiz olur. Bayat balığı keserken parçalanır, kılçıklar ayrılır. Bayat balık pişerken çok yoğun bir koku salar.

Hangi mevsimde hangi balıkları tüketmeliyiz?
Palamut balığı eylül ile kasım arasında,
Çinokop ve lüfer aralık,
ocak ayında kalkan mevsimi başlar. Fakat en güzel dönemi nisan ayıdır.
Hamsi balığı kasım ayında,
Çipura, levrek her zaman yenilir.
Sardalye balığı haziran ayında tüketilmelidir.

Çiftlik balığı ile deniz balığı arasındaki farklar nelerdir?
Deniz balığının karın bölgeleri sert olmakla birlikte çiftlik balığı yumuşak bir karın bölgesine sahiptir.Deniz balığı rengi açıktır, çiftlik balığı daha koyu renge sahiptir. Deniz balıkları içermiş olduğu zengin minerellerden dolayı daha lezzetlidir, çiftlik balıkları ise özel-suni yemler verildiğinden içerik bakımından zenginliğe sahip değildir.Deniz balığının pulları sert, çiftlik balığının pulları az olmakla birlikte yumuşaktır.

Balık nasıl saklanır?
Satın alınan balıklar en geç 2 gün içinde tüketilmelidir. Temizlenen balıkları deep freezede maksimum 6 ay saklanmalı, sonrasında en kısa zamanda tüketilmesi gerekmektedir. Dondurulmuş balıkları mikrodalga fırında veya sıcak suda çözdürmek zararlıdır. En uygunu doğal ortamında çözülmesidir.

Balığın faydalarından bu kadar bahsettikten sonra oldukça kolay olan hamsi tava tarifini verelim:

Hamsi tava tarifi:

Malzemelerimiz: Hamsi, Mısır unu veya Un, Sıvı yağ, Tuz

Hamsilerin kılçıklarını ayıklayın yıkayın ve tuzlayın. Hamsileri mısır ununa/una iyice bulayın. Bir kaşık kadar yağı koyup, hamsileri tavanıza dizin. Tavanızı tekrar ocağa alın ve orta ateşte pişirmeye başlayın.

Hamsiler kızarınca kapağı kapatıp tencereyi ters çevirin, kapağa aldığınız hamsileri, kapaktan kaydırarak tavaya geri alın ve diğer taraflarını da pişirin. Yanına bol salata ile servis yapın. Hamsi Tava Tarifi hazır. Afiyet olsun.

Anahtar Kelimeler: mutfak, balığın faydaları nelerdir, balık nasıl saklanmalıdır, balıkta bulunan vitaminler nelerdir, çiftlik balığı ile deniz balığı arasındaki farklar nelerdir, çipura ne zaman tüketilmeli, fırında levrek nasıl yapılır, hamsi tava malzemeleri nelerdir, hamsi tava nasıl yapılır, hangi balıkta hangi vitamin var, hangi mevsimde hangi balık yenir, kalkan ne zaman tüketilmeli, levrek ne zaman tüketilmeli, taze balığı anlama yolları, taze balık nasıl anlaşılır