Tam ismiyle Ebu'l Muzaffer Muhyiddin Muhammed, kısa adıyla Evrengzib Alemgir Şah, Babür şahlarının altıncısıdır. Tahta çıktığı 1658 yılından 1707 yılındaki ölümüne kadar Babür İmparatorluğu'nu yönetmiştir. Dindar kimliği ile tanınmaktadır. Ülkesinde dönemi boyunca şeriat kurallarını sıkı sıkıya uygulatmış ve çok tanrılı dinlerin mabetlerini yıktırmıştır.

Alemgir Şah, Şah-ı Cihan'ın üçüncü oğludur. Babası Alemgir'i şubedar (vali) olarak Deccan bölgesine atadı. Alemgir Şah, 1657 yılında Golconda Sultanlığı'na ve 1658 yılında Bijapur Sultanlığı'na saldırmış ve her iki saldırıda da tam zaferin eşiğindeyken babası tarafından geri çağırılmıştır.

Alemgir Şah, babasının ölümü üzerine aylarca süren taht kavgalarının ardından tahta geçmiş ve Babür İmparatorluğu'nu 48 yıl boyunca yönetmiş, imparatorluğu en geniş sınırlara ulaştırıp Hindistan Yarımadası'nın neredeyse tamamını ele geçirmiştir.

Alemgir Şah, kendisinden önce gelen şahların aksine çok sade ve mütevazi bir hayat sürmüştür. Öyle ki Takke ve el yazması Kur'an satarak geçimini sağladığı söylenmektedir. 43 yaşından sonra Kuran-ı Kerim'i ezberlemiştir. 3 Mart 1707'de 88 yaşındayken vefat etti.

Son bir bilgi, Şah Âlemgir'in annesi, meşhur Tac Mahal kendisi için yaptırılan Mümtaz Mahal'dir. Esas ismi Münevver Ercüment Bânû'dur.

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, babür imparatorluğu katkıları, babür imparatorluğu kısaca bilgi, babür imparatorluğu nerede kuruldu, babürlü devleti kısaca bilgiler, evrengzib alemgir biyografi, evrengzib alemgir dönemi kısaca, evrengzib alemgir hangi dönem yaşadı, evrengzib alemgir hayatı kısaca, evrengzib alemgir kısaca bilgi, evrengzib alemgir ne zaman yaşadı, evrengzib alemgir neler yaptı, evrengzib alemgir önemli olaylar