Yunan felsefesinin en önemli isimlerinden olan Aristoteles milattan önce 384 ile 322 yılları arasında yaşamıştır. Felsefede gerçekçiliğin babası ve mantığın öncüsü olarak kabul edilmekte olan Aristoteles, Platon’un Atina’daki Akademia’sında yirmi yıl kadar diyaloglarda bulunduktan sonra Assos'ta kendi Akademia'sını kurdu.

Büyük İskender’in öğretmenliğini yaptı. Atina’ya geri geldiğinde Akademia’nın başına onu getirmediler. Bu nedenle Aristoteles kentin dışında bir yere kendi çabaları ile Lykeion’u kurdu. Lykeion kelime anlamı olarak ; lise anlamına gelmektedir.

Büyük İskender vefat edince eski bir şiirinden dolayı dinsizlikle yargılandı bunun üzerine Khalkis’e gitti.Burada da vefat etmiştir.

Aristo felsefesine göre; varlık biçimlerinin mükemmel olmaları veya olmamaları da Yer'in merkezine olan uzaklıklarına göre değişir. Bir varlık Yer'e ne kadar uzaksa, o kadar mükemmeldir. Bundan ötürü, merkezde bulunan Yer mükemmel olmadığı halde, merkeze en uzakta bulunan Yıldızlar Küresi mükemmeldir. Bu mükemmel küre, aynı zamanda Tanrı, yani ilk hareket ettiricidir.

ARİSTO BELGESELİ İZLE

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, aristo mantığı nedir, aristo nasıl ölmüştür, aristonun buluşları nelerdir, aristonun felsefeye katkıları nelerdir, aristonun hikayeleri, aristoteles felsefesi, aristoteles hayatı kısaca, aristoteles kısaca kimdir, aristoteles kısaca kimdir bilgi, aristoteles mantığı, aristoteles ne yapmıştır, aristoteles nerede yaşamıştır, aristoteles sözleri, felsefe nedir, mantığın öncüsü, ortaçağ filozofları, yunan filozofları