Albert Einstein (14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955), Aslı Yahudi olan Alman teorik fizikçidir. İzafiyet teorisinin fikir babası Einstein (Aynştayn diye okunur) 4 Mart 1879'da Almanya'da doğdu. İlk Eğitimine Münih'de Katolik ilkokulunda başladı. 1888 yılında ise Luitpold Gymnasium'a gitti. Bir süre sonra bu okulu bırakan Einstein, İtalya'ya ailesinin yanına gitti.

Ailesi yarım kalan eğitimini tamamlaması için onu İsviçre'deki bir liseye gönderdi. Buradan mezun olduktan sonra Swiss Federal Polytechnic School'a kaydoldu.

1900 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Einstein, üniversitede asistan olarak çalışmak istiyordu. Bu isteğini gerçekleştiremeyince bir süre özel dersler verdikten sonra İsviçre'deki bir patent ofisinde işe girdi. 1903 senesinde Fizikçi Mileva Maric ile evlenip bir kızı ve iki oğlu oldu.

1919 yılında Mileva’dan boşanırken kazanmış olduğu ilk Nobel Ödülünü eski karısı Mileva’ya verdi. 1909'da Zurich Üniversitesi'nde profesör oldu. 1914 yılında Almanya'ya döndü veBerlin Humboldt Üniversitesi'nde profesör olarak görev yaptı.

1921 yılında 'fotoelektrik etkinin ne olduğunu açıklamasından ötürü' Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Hitler'in Yahudilere uyguladığı baskılardan dolayı Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. Önce Belçika'ya oradan da İngiltere'ye gitti. Son olarak ise ölümüne kadar yaşayacağı Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Burada Princeton Üniversitesi'nde görev yaptı. 1940'da Amerikan vatandaşı oldu.

18 Nisan 1955’de Princetonda hayatını kaybetti . Ölümünden ardından gerçekleştirilen araştırmalarda beyin yapısının normal bir insandan çok farklı olduğu, yaşadığı pek çok sorunun bu yapıdan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, Albert Einstein evli midir, Albert Einstein hangi üniversitede çalışmıştır, Albert Einstein kimdir, Albert Einstein ne yapmıştır, Albert Einstein ne zaman doğmuştur, Albert Einstein nerede yaşamıştır, Albert Einstein nerelidir, Albert Einstein neyi bulmuştur, Albert Einstein'ın bilime katkıları nedir, Albert Einstein'ın çocuğu var mıdır, aynştayn hayatı kısa, aynştayn kimdir kısaca, aynştayn ne demektir, aynştayn nerelidir