ahmet kayaTürk halk müziği, özgün (pop, arabesk, türk halk karışımı) müzik dalında başarılı eserlerle ve ideolojik görüşleriyle ünlü sanatçı Ahmet Kaya kimdir, nerelidir, neden yurt dışına gitmiştir, nasıl ve ne zaman ölmüştür, mezarı nerededir, hangi şarkıları dillere dolanmıştır, neden ceza almıştır? İşte kısa bir Ahmet Kaya biyografisi:

Ahmet Kaya, 28 Ekim 1957 tarihinde Malatya'da türk bir anne ve kürt babadan doğmuş, 16 Kasım 2000 tarihinde Fransa'nın başkenti olan Paris'te ölmüştür. Verdiği konserlerle, söylediği şarkılarla, yaptığı bestelerle ve ideolojik görüşleriyle 80'li ve 90'lı yıllara damga vurmuştur.

Ahmet Kaya, müziğe daha 6 yaşındayken bağlama ile tanıştı. Kaset dükkanında çıraklık yaptı. 1972 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. 16 yaşındayken yasadışı afişler hazırlamaktan hapse girdi.

1978 yılında Gelibolu'da vatani görevini yaptı, döndükten sonra eşi Emine Kaya ile evlendi ve 1982 yılında Çiğdem adında bir kızı oldu. Bu evliliği uzun sürmez. İlk kasetini 1985 yılında çıkarır ama kaset yasaklanır, aynı yıl ikinci kasetini çıkarır. Yapımcı ise Selda Bağcan'ın abisidir.

Şair Yusuf Hayaloğlu'nun kız kardeşi olan Gülten Hayaloğlu ile 1985 yılında evlenir ve 1987'de Melis adında bir kızı daha olur. 1987'de çıkan kaseti Yorgun Demokrat'ta, Yusuf Hayaloğlu'nun şiirleri vardır.

Şarkılarım Dağlara adlı albümü 2.8 milyon adet basılmıştır ama siyasi olduğu ve örgüt propogandası yağtığı gerekçesiyle kaset yasaklanır, Ahmet Kaya'ya konser yasağı gelir.

10 Şubat 1999'da Magazin Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği ödül töreninde Yılın Ses Sanatçısı ödülünü aldığı sırada yaptığı konuşmada kasetinde bir kürtçe şarkıya yer vereceğini duyurunca kızılca kıyamet koptu, toplantıdaki sanatçıların çoğu yuhalayarak salonu terk etti.

"Bölücü PKK örgütüne yardım ve yataklık yaptığı ve halkı ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" iddiasıyla DGM'de dava açıldı.

16 Haziran 1999'da Türkiye'den ayrıldı. 16 Kasım 2000 yılında Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken kalp krizi nedeniyle öldü. Mezarı Paris'tedir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, ahmet kaya hayatı kısaca, ahmet kaya kısa biyografi, ahmet kaya nasıl öldü, ahmet kaya neden hapis yattı, ahmet kaya nerelidir, ahmet kayanın çocuğu var mı, ahmet kayanın eşi kimdir, ahmet kayanın mezarı nerededir