21 nisan 2012'de akciğerlerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılan ve hala hastanede yoğun bakımda tedavi görmekte olan Abdurrahim Karakoç ülkenin yetiştirdiği şairlerden biridir. 1933 tarihinde Kahramanmaraş'ın ilçesi Ekinözü'nde doğmuştur. Türk insanının maalesef yalnızca Mihriban türküsüyle tanıdığı Abdurrahim Karakoç hakkında kısa bilgileri şöyle verebiliriz:

İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasan'a Mektuplar' ismi altında 1964 yılında 10.000 adet bastırdı. Fedai Yayınları arasında çıkan bu eser kısa zamanda tükendi ve 2. baskısını yine 10.000 adet bastırdı.

1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi. 1981 yılı Mart ayında emekli oldu. Mücadeleci şiirlerinin çokluğu şartlardan kaynaklanmaktadır. 27 Mayıs Darbesi, zinde güçler, demokrasi maskaralığı ve haksızlıklar hiciv şiirlerini besledi. 30'a yakın mahkemeye verildi, hepsinden beraat etti. Avukat tutmadı, hep kendi kendini savundu. Hiçbir iktidarla barışık olmadı.

Şiirlerinde esas unsur insandır. Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey, Alperen yayınları olarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı.

1985 yılından beri gazetecilik yapmaktadır. Bir ara politikaya girdi ve ayrıldı. Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı: 'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'. 30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa "Vur Emri" adlı kitap. Kaynak: Vikipedi.org

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, abdurrahim karakoç biyografi, abdurrahim karakoç eserleri, abdurrahim karakoç hayatı özeti, abdurrahim karakoç kimdir kısaca, abdurrahim karakoç kitapları, abdurrahim karakoç meslek, abdurrahim karakoç nerelidir, abdurrahim karakoç öldü mü, abdurrahim karakoç şiirleri, mihriban anlamı nedir, mihriban kimdir kısaca, mihriban ne demektir, mihriban türküsü kim söylüyor, mihriban türküsünün yazarı kimdir