Üç Boyutlu baskı; yani 3-d printer sanal ortamda tasarlanan bir şeklin üç boyutlu nesne olarak katı formda basılması işlemine denilmektedir. Üç boyutlu yazıcı ise bu işlemin yapılmasını sağlayan cihazdır.1980’den bu yana (3D) yazıcılar insanoğlu tarafından sürekli geliştirilerek kullanılmaktadır. Charles Hull 1984 yılında ilk 3D yazıcı stereolithography(SLA) teknolojisini kullanılarak geliştirmiştir.
3D Yazıcı Methodları kısaca şunlardır ;
Stereolithography(SL),Fused Deposition Modelling(FDM),Selective Laser Printing(SLS),3 Dimensional Printing(3DP) ve Polyjet'dir.

Peki nerelerde kullanılır bu yazıcılar? Her çeşit malzemede kullanılmaktadır.Örneğin; Uçak, otomobil, yedek parça, ayakkabı, bisiklet, oyuncak, robot, heykel, takı, aksesuar, saksı, el aletleri, müzik aletleri, sandalye, koltuk, bardak, çatal, kaşık, tıbbi malzeme, kimyasal madde, ilaç, takma diş, tıbbi protez silah gibi çeşitli alanlarda başarı ile kullanılmaktadır.Daha somut bir örnek vermek gerekirse; protez el üretimi, otomotiv sektörü,, çikolata baskıları, meyve basan 3D Yazıcıya kadar bir çok farklı alanda başarı ile kullanılmakta ve her geçen gün sektör olarak kendini büyütmektedir.

3D yazıcı teknolojisinde neye ihtiyaç vardır?bilgisayar çizimi, malzeme yığma özelliğine sahip üç boyutlu yazıcı ve ham madde.

Herhangi bir üç boyutlu yazıcının fiyatı 500 dolarla birkaç milyon dolar arasında olup, 2020 yılında ise 3D yazıcı sektörünün 5.2 milyar dolar olacağı söylenmektedir.

3 d yazıcı ile hiçbir deneyimi olmayıp sıfırdan başlayan deneyimsiz kişiler için; Ücretsiz ve başlangıç seviyesinde obje tasarlamak için aşağıdaki programlar oldukça kolaydır.
SketchUp,Tinkercad,Autodesk 123D Design,3DTin.
Shapeways,Thingiverse, Pinshape gibi çeşitli web sitelerinden de 3D Yazıcı ile baskı yapabilir ve çeşitli kolay tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: 3 boyutlu yazıcı nasıl çalışır, 3 boyutlu yazıcı nedir, 3 boyutlu yazıcı nedir kısaca, 3 boyutlu yazıcı nedir nasıl çalışır, 3D nedir, 3d printer filament, 3d printer fiyat, 3d printer fiyat sahibinden, 3d printer nerelerde kullanılır, 3d printer video, 3d printer yapımı, 3d printer youtube, 3D yazıcı methodları, 3D yazıcı teknolojisi nedir, üç boyutlu baskı nedir, ucuz 3d printer, yazıcı nedir kısaca tanımı