Dünya Türkçülük Günü veya Türkçülük Bayramı, 3 mayıs 1945 tarihinden beri her 3 mayıs günü ülkemizde kutlanmaktadır. 3 mayıs Türkçülük Bayramı ya da Günü, tarihini Hüseyin Nihal Atsız'ın Sabahattin Ali tarafından dava edilmesi nedenlerinden biri olan Irkçılık - Turancılık davasının duruşma tarihinden alır. Nihal Atsız Irkçılık ve Turancılık davasından yargılanmıştır.

3 Mayıs 1944 tarihli Hüseyin Nihal Atsız - Sabahattin Ali davası duruşmasının ardından meydana gelen Ankara Nümayışı'nı anmak amacıyla ertesi sene Tophane Askeri Cezaevi'ndeki mahkumlar toplanarak bu günü anlarlar. Böylece daha sonraki senelerde de devam eden bu toplantılar giderek Türkçülük Günü ya da Bayramı adını almıştır.

3 Mayıs 1944 Ankara Nümayişi
Nihal Atsız, Sabahattin Ali tarafından mahkemeye verilince, 3 mayıs duruşmasının ardından Milliyetçi Gençlik Atsız'a destek olmak ve kominizmi lanetlemek için Ankarada toplanarak gösteri yaparlar. 3 Mayıs'ta bir araya gelen ve gösteriler yapan gençler birer birer tespit edilip toplanır ve tutuklanır.

Cezaevine giren Nilah Atsız arkadaşlarıyla birlikte, ertesi sene yine 3 mayıs bu tutuklamaları protesto etmek için hapishanede gösteri yapar böylece türkçülük günü ortaya çıkar.

Hüseyin Nihal Atsız Kısaca Kimdir
Hüseyin Nihal Atsız, bir yazar, şair, tarihçi ve fikir adamıdır. Nejdet Sançar'ın da abisi olur. Yağmur Atsız ve Buğra Atsız'ın babasıdır. Rıza Nur'un mânevî oğludur. Kendisini Türkçü, milliyetçi ve Turancı olarak tanımlar. Bu yüzden davalık da olmuştur. 12 Ocak 1905, Kadıköy'de doğmuş, 11 Aralık 1975 tarihinde İstanbul vefat etmiştir. Bedriye Atsız ile evlidir.

Türkçülüğü savunan sanatçılar arasında öne çıkan sanatçılardan biridir ve bu konuda makale, şiir ve roman türlerinde eserler vermiştir. Türkçülüğün öncülerinden olan Nihal Atsız, Turancı çevreler tarafından aynı zamanda güçlü bir Türkolog olarak kabul edilir. Daha uzun biyografisi için Tıklayın.

Anahtar Kelimeler: soru, 3 mayısta neler oldu, ankara nümayişi ne zaman oldu, ankara nümayişi nedir, nihal atsız kimdir kısaca, nihal atsız nasıl ölmüştür, nihal atsız şiirleri, turancılık nedir kısaca, turancılık temsilscileri kimlerdir, türkçülük akımı, türkçülük akımını kim kurdu, türkçülük bayramı ne zamandan beri kutlanıyor, türkçülük günü ilk defa ne zaman oldu, türkçülük hakkında bilgi kısaca, türkçülük nedir kısaca, türkçülük temsilcileri kimlerdir