2012-2013 yılından itibaren 12 yıllık kesintisiz eğitim için hükümet bir yasa teklifi hazırladı. Mart ayında yasalaşması beklenen ve 4 + 4 + 4 yıl şeklinde toplamda 12 yıl sürecek eğitimin ilk 4 yılı ilköğretim, ikinci 4 yıl ortaokul ve son 4 yıl lise olacak.

AKP'nin hazırladığı 25 maddelik yasa teklifinde yer alan 12 yıl kesintisiz eğitim yasa tasarısı, ilk 4 seneden sonra açıktan okumayı da öngörüyor. Ayrıca ilk 4 seneyi okuyan öğrenciler isterlerse sonraki yıllarını mesleki eğitim alarak geçirebilecekler.

Yasa teklifinde üniversiteye girişte uygulanan katsayı olayı da kalkıyor. meslek liseliye ek puan uygulaması ise devam edecek. 8 yıllık kesintisiz eğitim 1997 yılında uygulanmaya başlanmıştı.

Anahtar Kelimeler: haber, 12 yıl kesintisiz eğitim açıktan okumak, 12 yıl kesintisiz eğitim kimleri etkiliyor, 12 yıl kesintisiz eğitim ne zaman, 12 yıl kesintisiz eğitim yasa teklifi, 12 yıllık kesintisiz eğitim nasıl olacak, 4+4+4 nasıl olacak, 8 yıl kesintisiz eğitim kalkıyor, açık ilkokul nasıl olacak, lise mezunu olmak zorunlu mu, lise ne zaman zorunlu oluyor, lise okumak zorunlu mu oluyor