1 mayıs işçi bayramı, 2008 yılından itibaren emek ve dayanışma günü olarak kutlanır. İşçi ve emekçiler tarafından dünyada kutlanan birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünyadaki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edildi. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı1.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889`da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Anahtar Kelimeler: soru, 1 mayıs işçi bayramı ilk ne zaman kutlandı, 1 mayıs işçi bayramı istanbul, 1 mayıs işçi bayramı kutlamaları, 1 mayıs işçi bayramı nedir kısaca, 1 mayıs işçi bayramı nerede kutlanacak, 1 mayıs işçi bayramı tarihçesi, 1 mayıs ne zamandan beri resmi tatil oldu, 1 mayıs olayları nedir, 1 mayıs taksim gösteri var mı, dünyada 1 mayıs kutlamaları, emek ve dayanışma günü nedir, emek ve dayanışma günü tarihçesi, türkiyede işçi bayramı